POPRAD Speed Badminton Open 2013 - Results

GROUPS       PLAY-OFF      OPEN DOUBLES      JR. DOUBLES

LIVESCORE - POPRAD OPEN

91 players - 45 juniors - 4 countries

 

  OPEN Country Club
1 Ostrihoň Andrej Slovakia Lokomotiva Banska Bystrica
2 Ociepa Marcin Poland BadBats Wroclaw
3 Rácz Gergely Hungary Debreceni Gekko
3 Mandryk Myhailo Ukraine SC Uzghorod
5-8 Ščavnický Ján Slovakia SbK Lipany
5-8 Rácz László Hungary Debreceni Gekko
5-8 Pylypov Oleksiy Ukraine SC Uzghorod
5-8 Vincze Olivér Hungary Tolna VFC Leopárdok
9-11 Pjecha Vladimír Slovakia SbK Lipany
9-11 Pjecha Marián Slovakia SbK Lipany
9-11 Pysarskyi Andrii Ukraine  
DNS Tobiaš Robert Slovakia SbK Lipany
       
  WOMEN Country Club
1 Gaál Nóra Hungary Szabadszallasi Leopardok
2 Syč-Kriváňová Barbora Slovakia Lokomotiva Banska Bystrica
3 Darnyik Ágnes Hungary HONVÉD AURÓRA SE
3 Fenyvesi Beáta Hungary Szabadszallasi Leopardok
5-9 Klinčáková Daniela Slovakia Lokomotiva Banska Bystrica
5-9 Chykalenko Valeriia Ukraine SC Uzghorod
5-9 Bognar Krisztina Hungary HONVÉD AURÓRA SE
5-9 Zatvarska Alona Ukraine SC Uzghorod
5-9 Wąsik-Kwarcińska Magdalena Poland PZSB Gorlice
       
  MEN +40 Country Club
1 Chmielewski Grzegorz Poland BadBats Wroclaw
2 Dózsa Tamás Hungary  
3 Ambrus Csaba Hungary Buda XI Ratminton
3 Wróbel Jacek Poland BadBats Wroclaw
5-9 Nešťák Tibor Slovakia Insport SK Team Sereď
5-9 Lecső Peter Slovakia Rimavská Sobota
5-9 Lukáč Alexander Slovakia SbK Lipany
5-9 Vincze Károly Hungary Tolna VFC Leopárdok
5-9 Sarek Paweł Poland  
DNS Grabarz Jacek Poland PZSB GORLICE
       
  WOMEN +35 Country Club
1 Syč-Kriváňová Henrieta Slovakia Lokomotiva Banska Bystrica
2 Veresné Osvay Edit Hungary Debreceni Gekko
3 Lukáčová Anna Slovakia SbK Lipany
3 Winter Katarzyn Poland BadBats Wroclaw
5-6 Štrajaneková Iveta Slovakia SpeedFun Podbrezová
5-6 Dugová Alena Slovakia Insport SK Team Sereď
       
  MEN +50 Country Club
1 Łęski Paweł Poland Speedminton Team JJ Wrocław
2 Gibala Jozef Slovakia Lokomotiva Banska Bystrica
3 Kiss Ferenc Hungary Buda XI Ratminton
3 Reszeg Gusztav Hungary UC Elte
5-9 Heldák Vladimír Slovakia SbK Lipany
5-9 Knot Jerzy Poland PZSB Gorlice
5-9 Vinansky Pavol st. Slovakia Vinné
5-9 Tsiucalo Alexander Ukraine SC Uzghorod
5-9 Wincenciak Jan Poland PZSB Lipkow
       
  BOYS U18 Country Club
1 Lecső René Slovakia Rimavská Sobota
2 Turňa Patrik Slovakia SpeedFun Podbrezová
3 Tobiaš Emanuel Slovakia SbK Lipany
3 Strajanek Matus Slovakia SpeedFun Podbrezová
5-8 Puškáš Jozef Slovakia SbK Lipany
5-8 Knapczyk Mateusz Poland PZSB Lipkow
5-8 Kakula Adam Slovakia SBK ZS Tribecska
5-8 Viňanský Pavol Jr. Slovakia TJ Slávia PU Prešov
9-10 Mičian Matúš Slovakia Poprad
9-10 Sobczyk Maciej Poland PZSB Gorlice
DNS Grabarz Mateusz Poland PZSB Gorlice
DNS Hejas Norbert Hungary Speedmeteor
       
  GIRLS U18 Country Club
1 Ščavnická Kristína Slovakia SbK Lipany
2 Bariaková Nikola Slovakia SpeedFun Podbrezová
3 Gibalová Terezia Slovakia Lokomotiva Banska Bystrica
3 Kacvinska Alexandra Slovakia Insport SK Team Sereď
5-8 Petrovská Zuzana Slovakia Poprad
5-8 Mičianová Katarína Slovakia Poprad
5-8 Miková Dorota Slovakia SbK Lipany
5-8 Čajková Alžbeta Slovakia Rimavská Sobota
       
  GIRLS U14 Country Club
1 Nešťáková Ema Slovakia Insport SK Team Sereď
2 Pančíková Lucia Slovakia SpeedFun Podbrezová
3 Hubová Andrea Slovakia SbK Lipany
3 Wincenciak Zofia Poland PZSB Lipkow
5-8 Kocúreková Petra Slovakia SbK Lipany
5-8 Kocúreková Lucia Slovakia SbK Lipany
5-8 Maťašovská Pavlína Slovakia ZŠ Mierová Svit
5-8 Rutkayová Martina Slovakia ZŠ Mierová Svit
9-12 Rusnakova Valeria Slovakia ZŠ Mierová Svit
9-12 Petrovská Janka Slovakia ZŠ Mierová Svit
9-12 Ščavnická Barbora Slovakia SbK Lipany
9-12 Marhefková Simona Slovakia ZŠ Mierová Svit
       
  BOYS U14 Country Club
1 Puškáš Marek Slovakia SbK Lipany
2 Kubica Marcel Slovakia SpeedFun Podbrezová
3 Štrba Matúš Slovakia SpeedFun Podbrezová
3 Šoltys Peter Slovakia ZŠ Mierová Svit
5 Cora Szymon Poland  
6 Ferjančík Matúš Slovakia ZŠ Mierová Svit
7 Ceperko Martin Slovakia Gymnázium Lipany
8 Bachratý Dominik Slovakia ZŠ Mierová Svit
       
  GIRLS U12 Country Club
1 Brontvayová Emma Slovakia ZŠ Mierová Svit
2 Dzurillová Alexandra Slovakia ZŠ Mierová Svit
3 Jurušová Ľubomíra  Slovakia Gymnázium Lipany
3 Barillová Jessica Slovakia ZŠ Mierová Svit
5 Želinská Miroslava  Slovakia Gymnázium Lipany
6 Paločková Sára Slovakia ZŠ Mierová Svit
7 Pristašová Emma Slovakia ZŠ Mierová Svit

 

   OPEN DOUBLES   Country
1 Ostrihoň Andrej - Kakula Adam Slovakia
2 Winter Katarzyna - Ociepa Marcin Poland
3 Mandryk Myhailo - Pylypov Oleksiy  Ukraine
3 Veresné Osvay Edit - Vincze Olivér Hungary
5-8 Lukáč Alexander - Heldák Vladimír Slovakia
5-8 Vincze Károly - Bognar Krisztina Hungary
5-8 Wróbel Jacek - Chmielewski Grzegorz Poland
5-8 Ambrus Csaba - Fenyvesi Beáta Hungary
9-16 Rácz Gergely - Rácz László Hungary
9-16 Nešťák Tibor - Nešťáková Ema Slovakia
9-16 Pjecha Marián - Pjecha Vladimír Slovakia
9-16 Kiss Ferenc - Gaál Nóra  Hungary
9-16 Dózsa Tamás - Darnyik Ágnes Hungary
9-16 Lecső René - Lecső Peter Slovakia
9-16 Gibala Jozef - Tsiucalo Alexander Slovakia / Ukraine
9-16 Viňanský Pavol Jr. - Viňanský Pavol Slovakia
17-18 Reszeg Gusztav - Krisztina Tóbiás Hungary
17-18 Pysarskyi Andrii - Syč-Kriváňová Henrieta Ukraine / Slovakia
       
  JUNIOR DOUBLES   Country
1 Tobiaš Emanuel - Bariaková Nikola Slovakia
2 Mateusz Knapczyk - Wincenciak Zofia Poland
3 Ščavnická Kristína - Petrovská Zuzana Slovakia
3 Gibalová Terezia - Strajanek Matus Slovakia
5-8 Turňa Patrik - Miková Dorota Slovakia
5-8 Šoltys Peter - Petrovská Janka Slovakia
5-8 Petrusová Barbara - Puškáš Jozef Slovakia
5-8 Kubica Marcel - Štrba Matúš   Slovakia
9 Kocúreková Lucia - Kocúreková Petra Slovakia

 

TOPlist